Canal Saint-Martin

Canal Saint-Martin, czyli po polsku "Kanał Świętego Marcina" jest jednym z najprzyjemniejszych miejsc w Paryżu. Dzieli się na dwie części: pierwszy, odkryty odcinek, zaczyna się na wysokości Placu Bitwy Stalingradzkiej (stacja metra Stalingrad) i biegnie wzdłuż nabrzeż de Valmy i de Jemmappes (po francusku, "Quai de Valmy" i "Quai de Jemmappes"). Drugi, kryty odcinek, przepływa pod bulwarem Jules Ferry i pod placem Bastylii gdzie się łączy z portem miejskim Port de l'Arsenal.

Najciekawszy odcinek znajduje się przy Quai de Jemmappes. Jest to piękna okolica, spokojna i peła uroku. Widać tu różne mosty obrotowe przeznaczone dla ruchu samochodowego i liczne małe mosty dla pieszych. Na tym odcinku wzdłuż kanału znajduje się dużo kawiarnii i restauracji gdzie można zamówić kawę lub posiłek z widokiem na wodę. Wzdłuż odcinka gdzie kanał płynie pod ziemią znajdują się liczne skwery gdzie są widoczne szyby wentylacyjne.

Można się też kanałem przepłynąć. Firma Canauxrama organizuje spływy ze stacji na Port de l'Arsenal przy placu Bastylii do Parc de la Villette w jedną i w drugą stronę. Można w ten sposób zobaczyć cały Canal Saint-Martin, zarówno część odkrytą jak i podziemną, przepływając przez 4 śluzy i 2 mosty obrotowe. Czas trwania takiego spływu to mniej więcej dwie i pół godziny. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej firmy Canauxrama www.canauxrama.com/saint-martin.html

W każdej porze roku Canal Saint-Martin jest bardzo przyjemnym celem spacerów, tak samo zimą czy późną jesienią kiedy sprawia wrażenie pustego i opuszczonego jak i latem, kiedy tłumy ludzi tu przychodzą na piknik i bawią się do późnej godziny. W weekendy, jeśli akurat jest ładna pogoda, to zdarza się nawet że czasami trudno jest tu znaleźć miejsce żeby usiąść.

Aby wybrać się nad kanał najlepiej i najprościej jest wysiąść na stacji metra République (linie metra 3,5,8,9 i 11) i stąd dojść ulicą "Rue du Faubourg du Temple" do samego kanału, tam gdzie zaczyna się jego odkryty odcinek.Copyright © 2010 EURL La petite Pologne

Wszystkie prawa zastrzeżone