Katedra Notre-Dame de Chartres

Oddalona o 90km od Paryża, XIIIw. katedra w Chartres (czytaj Szartr) jest jedną z najpiękniejszych w całej Francji. Jako jedyna zachowała do dzisiaj prawie wszystkie swoje pierwotne średniowieczne witraże. Ten największy na świecie zbiór witraży z tego okresu, w dużej części pięknie odrestaurowany, przyciąga co roku tysiące miłośników sztuki. Dla turystów zainteresowanych średniowieczem, Chartres będzie niezwykle ciekawym i tanim celem jednodniowej wycieczki. Wybierając się do Chartres, warto też pamiętać o tym że większość witraży znajduje się dosyć wysoko, i aby je dokładnie obejrzeć warto wziąć ze sobą małą lornetkę.
Pociągi do Chartres odchodzą co godzinę z Gare Montparnasse. Podróż trwa mniej więcej godzinę i dziesięć minut a koszt przejazdu wynosi niecałe 14€. Planując powrót należy brać pod uwagę to że ostatni pociąg do Paryża odchodzi z Chartres przed 21. Wychodząc z dworca od razu z daleka widzimy katedrę, która z resztą jest najwyższym punktem w całym mieście. Wstęp do katedry jest wolny.

Katedra w Chartres posiada 176 różnych witraży których powierzchnia łącznie wynosi 2600m kw. Większość z nich pochodzi z XIII wieku ale najstarsze pochodzą z XII wieku. Jak już pisaliśmy jest to największy na świecie zbiór średniowiecznych witraży. Brakujących jest tylko 16: 8 zostało rozebranych wXVIII wieku, a kolejne 8 zostało zniszczonych podczas Rewolucji francujskiej.
Kolorem dominującym w całej katedrze jest bardzo specyficzny kolor niebieski, po francusku nazywany "Bleu de Chartres". Do dziś nie wiadomo dokładnie jak średniowieczni artyści uzyskiwali takie nasycone kolory.

Witraże, których zadaniem było nauczać wiernych Ewangelii przedstawiają różne sceny z Pisma Świętego, z życia świętych lub apostołów lecz także ofiarodawców poszczególnych witraży. Całe światło w katedrze wchodzi tylko i wyłącznie przez te witraże co całemu wnętrzu nadaje niezwykły charakter. Najczęściej należy je odczytywać od lewej do prawej strony, oraz od dołu do góry.Warto też zwrócić uwagę na bogato rzeźbione obejście prezbiterium, a wychodząc ze świątynii na piękne rzeźby zdobiące całą katedrę, szczególnie od strony południowej.


Szkoda by też było będąc już w Chartres nie rzucić okiem na małą lecz pełną uroku starówkę.
Na sam koniec, trzeba też zaznaczyć że miasto Chartres się postarało i w sklepiku przy katedrze są dostępne przewodniki w języku polskim.


Copyright © 2009 EURL La petite Pologne

Wszystkie prawa zastrzeżone