Katedra w Orléans

Dla tych, którzy zmęczeni paryskim tłokiem, kurzem i hałasem chcieliby trochę odpocząć, jednodniowa wycieczka do Orléans (czytaj Orleą) może się okazać świetnym pomysłem. Orléans, małe, senne miasteczko, położone 90km od Paryża pozwoli turystom od niego odetchnąć i odpocząć jednocześnie miło spędzając czas.
Pociągi do Orléans odjeżdżają codziennie, co godzinę z dworca Gare d'Austerlitz, nie daleko Gare de Lyon. Bilet w jedną stronę kosztuje 18€ a sama podróż trwa godzinę i pięć minut. Uwaga: nie wszystkie pociągi dojeżdżają do samego Orléans. Część pociągów zatrzymuje się w "Orléans - Les Aubrais" i potem jedzie dalej do Tours. Należy wtedy wysiąść właśnie w "Orléans - Les Aubrais". Po kilku minutach, na tym samym peronie pojawi się kolej podmiejska która nas zabierze do samego centrum Orléans.

Niewątpliwie, główną atrakcją turystyczną Orléans jest XVIIw. katedra Świętego Krzyża, uderzająco podobna do tej z Paryża. Jest ona, podobnie jak i zresztą całe miasto, związana z postacią Joanny d'Arc, która w 1429r uczestniczyła tutaj we mszy świątej. Ulica przed katedrą nosi zresztą jej imię. Niestety, samo wnętrze katedry, wielokrotnie trawione przez pożary, które ucierpiało też podczas Rewolucji francuskiej i od niemieckich bomb w 1940r, jest bardzo ubogie. Brakuje większośći witraży i do dziś, od kiedy padły tu niemieckie bomby, wstęp do obydwu wież jest zamknięty. Od kilku lat trwa także remont zewnętrzny, i regularnie różne części katedry bywają zasłonięte przez rusztowania.

Ogólnie Orléans jest małym i spokojnym miasteczkiem, gdzie tylko nieliczni turyści się pojawiają. Przeważnie są to miłośnicy sztuki gotyckiej którzy głównie przyjechali obejrzeć miejscową katedrę. Poza katedrą, warto też obejrzeć samo centrum Orléans. Główną ulicą starówki jest "rue de Bourgogne", czyli ulica Burgundii, znajdująca się za katedrą, i przy której jest wiele małych francuskich kafejek i restauracji. Warto tutaj usiąść gdzieś przy stoliku i odpocząć popijając kawę i spoglądając na powolne życie prowincjonalnego francuskiego miasta.
Jedno popołudnie w zupełności wystarczy aby dobrze zwiedzić cały Orléans. Aby wrócić na dworzec kolejowy należy się skierować na "Place du Martroi" i potem na "Rue de la République". Dworzec SNCF znajduje się na samym końcu ulicy.


Copyright © 2009 EURL La petite Pologne

Wszystkie prawa zastrzeżone