Katedra Notre-Dame de Reims

Dla wielu specjalistów i znawców sztuki gotyckiej, rozpoczęta w XIIIw. katedra Notre-Dame de Reims uznawana jest za najpiękniejszą we Francji. Co niektórzy posuwają się nawet dalej, i twierdzą że jest to w ogóle napiękniejsza gotycka katedra na świecie, ale jedno jest pewne, warto będąc w Paryż poświęcić jeden dzień na wycieczkę do Reims aby obejrzeć to arcydzieło sztuki średniowiecznej. Pociągi do Reims odjeżdżają z Dworca Montparnasse co godzinę, sama podróż z Paryż szybką koleją TGV trwa niecałą godzinę i kosztuje mniej więcej 40 euro w jedną stronę. Kupując bilet należ zwrócić uwagę na ewentualne przesiadki ponieważ nie wszystkie pociągi do Reims są bezpośrednie. Czasami będziemy zmuszeni wysiąść na stacji Champagne-Ardennes i poczekać na kolej podmiejską która nas dowiezie do samego centrum Reims. Po wyjściu z dworca, należy kierować się strzałkami z napisem "Cathédrale". Samo dojście z dworca kolejowego do katedry zajmuje mniej więcej 10 minut po których staniemy przed monumentalną średniowieczną budowlą.

Wznoszenie świątyni zostało rozpoczęte w 1211r. i trwało nieprzerwanie aż do roku 1280. Potem liczne wojny, epidemie i wielki pożar przy budowie znacznie je opóźniły wskutek czego katedra uzyskała swój dziesiejszy wygląg dopiero w 1516r. O mały włos nie została całkowicie zniszczona w trakcie pierwszej wojny światowej podczas której trafiło ją przeszło 20 pocisków i kilkakrotnie trawił ją ogień. Dopiero 20 lat po wojnie katedra została ponownie oddana do użytku ale remont całej świątyni nie jest jeszcze skończony i trwa do dziś. Mimo tego, wnętrze katedry wygląda bardzo imponująco. Przepiękne duże rozety robią niesamowite wrażenie, szczególnie ta która się znajduje tuż nad głównym wejściem. Warto też zwrócić uwagę na liczne rzeźby które zdobią wejściowy portal od jego wewnętrznej strony.
Witraże Marc'a Chagalle'a


Podczas pierwszej wojny światowej niektóre elementy wyposażenia katedry został bezpowrotnie stracone. Po wojnie, nie wszystko udało się uratować lub odbudować. Na przykład do dziś katedra posiada tylko 2 dzwony które z resztą nie są już używane aby ich drgania nie osłabiały i tak już bardzo delikatnej konstrukcji . Katedra słynie też z tego że posiada 3 piękne witraże autorstwa słynnego francuskiego artysty Marc'a Chagalle'a. Zostały one wstawione w 1974 roku na miejscu tych które nie przetrwały wojny. Inne dzieła tego samego artysty można obejrzeć między innymi w Paryżu w Musée d'Orsay:


Wychodząc z katedry warto się przyjrzeć jej z zewnątrz. Należy ona do jednych z największych we Francji, jej długość wynosi 138 metrów a wysokość elewacji przedniej bez wierz 38 metrów. Same wierze wznoszą się 81 metrów nad ziemią. Zdobi ją rekordowa liczba 2303 rzeźb. Niestety, w ciągu ostanich dziesięcioleci kamień został bardzo zniszczony przez zanieczyszczone miejskie powietrze. Od kilku lat trwa czyszczenie całej katedry aby przywrócić jej pierwotny blask. Na niektórych fragmentach różnica między kamieniem przed a po konserwacji widoczna jest gołym okiem.


Copyright © 2009 EURL La petite Pologne

Wszystkie prawa zastrzeżone