Sainte-Chapelle


Trzynastowieczna Sainte-Chapelle, czyli Święta Kaplica, położna jest w samym centrum Paryża na wyspie Cité, nie daleko katedry Notre-Dame. Została zbudowana w latach 1241-1248 na polecenie Ludwika IX (przyszłego Ludwika Świętego) aby pełnić rolę oprawy dla relikwii Męki Pańskiej które Król Francji wykupił w 1239r. od cesarza Konstantynopola Baldwina II.

Sainte-Chapelle jest umieszczona w obrębie dziedzińca Pałacu Sprawiedliwości (Palais de Justice) który od X do XIVw. był rezydencją i siedzibą królów francuskich. Podczas Rewolucji Sainte-Chapelle, jako symbol monarchii opartej na prawie boskim, została znacznie uszkodzona, tylko witraże w ogóle nie ucierpiały. Po Rewolucji budynek został poddany zabiegom restauratorskim które przywróciły jej pierwotny gotycki wygląd.

Kaplica podzielona jest na dwie kondygnacje. Dolna, czyli "Chapelle Basse" przeznaczona była dla członków dworu. W jej wnętrzu znajuduje sie piękna polichromia odtworzona podczas prac restauratorskich w XIXw. ale też w absydzie po lewej stronie nad wejściem do dawnej zakrystii najstarsze paryskie malowidło ścienne, fresk z XIIIw. przedstawiający Zwiastowanie.
O wiele bardziej efektowniejsza jest kaplica górna, "Chapelle Haute", przeznaczona tylko dla rodziny królewskiej. Bogato ozdobiona, posiada 15 wielkich witraży z XIIIw., każdy o wysokości 15m i o łącznej powierzchni 618m. kw. Przedstawiają one 1113 scen ze Starego i Nowego Testamentu, od Księgi Rodzaju po zmartwychstanie Chrystusa oraz dzieje relikwii Męki Pańskiej.

Wszystkie te witraże powodują że kaplica górna jest skąpana w świetle i w kolorach. W dodatku, w przeciwieństwie do innych katedr czy kościołów, tutaj witraże nie są wysoko umieszczone i można je bardzo dokładnie obejrzeć. Obecnie do 2013r. w kaplicy trwają prace restauratorskie i niektóre witraż są niestety zakryte przez rusztowania.
Warto też zwrócić uwagę na ufundowaną w 1485r. przez Karola VIII piękną rozetę która zdobi zachodnią część kaplicy, na wprost Męki Pańskiej. Przedstawia ona sceny z Apokalipsy Św. Jana. Pośrodku rozety Chrystus powraca w chwale na końcu świata, by sądzić żywych i umarłych. Tak samo jak witraże rozeta nie jest umieszczona bardzo wysoko, jest ona prawie że "na wyciągnięcie ręki" i można ją dokładnie obejrzeć.


Na kolumnach rozdzielających witraże ustawiono 12 drewnianych posągów apostołów umieszczonych symbolicznie jako "filary Kościoła" w nawie u podnóży sklepień. Są one przykładem paryskiej rzezby z XIIIw.

Aby się dostać do Sainte-Chapelle należy się ustawić w kolejce przy Palais de Justice po bilety. Najbliższe stacje metra to Saint-Michel albo Châtelet. Młodzież poniżej 18 lat wchodzi za darmo a do 25 lat przysługuje zniżka. Przy wejściu do kaplicy rozdawane są małe broszurki z opisem Sainte-Chapelle, między innymi w języku polskim. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie www.sainte_chapelle.monuments-nationaux.fr


Copyright © 2010 EURL La petite Pologne

Wszystkie prawa zastrzeżone